Ikke kategoriseret

Danmarks Jernbanemuseum – 150 års jubilæumskørsel på Svendborgbanen med MY 1135 + (MY 1101)

I forbindelse med markeringen af Svendborgbanens 150-års jubilæum arrangerede Danmarks Jernbanemuseum i den første weekend af juni(6-7 juni 2026) veterantogskørsel mellem Odense og Svendborg. I spidsen for toget stod det ikoniske diesellokomotiv MY 1135, som med sin karakteristiske lyd og historiske betydning tiltrak både jernbaneentusiaster og almindelige besøgende langs hele strækningen.

Jeg lagde vejen forbi arrangementet om søndagen, hvor jeg fulgte toget på dets rejse mellem Odense og Svendborg samt den efterfølgende returkørsel. Dagens køreplan bød på flere længere ophold undervejs, hvilket gav gode muligheder for at opleve og fotografere toget ved en række forskellige steder langs banen.

Selvom MY 1101 ikke deltog aktivt i selve togfremføringen, var lokomotivet en vigtig del af arrangementet. Ved ankomsten til Svendborg blev det anvendt til rangering af togstammen. Da stationen i dag ikke længere har mulighed for omløb af lokomotiver, spillede MY 1101 en central rolle i klargøringen af toget til returkørslen mod Odense. Det gav samtidig de fremmødte mulighed for at opleve begge de historiske MY-lokomotiver på tæt hold.


Modtag opdateringer når nyt indhold publiceres på SimonTog.dk

Abonner for at få de seneste indlæg sendt til din e-mail.

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Dette site anvender Akismet til at reducere spam. Læs om hvordan din kommentar bliver behandlet.